PL  EN  FR

wydarzenia

SZTUKA WSPIERANIA – odsłona 3

DOM MEDIOWY MEDIA PEOPLE W ROLI MECENASA KOLEKCJI SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ MUZEUM WARSZAWY

Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości, Marta Nadolle, 2020, olej na desce, zbiory Muzeum Warszawy

Dzięki darowiźnie domu mediowego Media People pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy do kolekcji Muzeum Warszawy trafiła druga praca artystki Marty Nadolle „Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości”.

Obraz jest rodzajem autoportretu – przedstawia artystkę podczas rozmowy ze znajomym po zakończonej pracy (Nadolle jest nauczycielką plastyki). Cytat odnosi się do możliwości, jakie daje mieszkanie w Warszawie. Artystka zamieszkała w stolicy, by dokończyć studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Pochodzi z niewielkiego miasteczka w województwie zachodniopomorskim, a jej przeprowadzka do stolicy początkowo wiązała się z ogromną tęsknotą i samotnością. Sztuka była sposobem na kanalizację emocji: przepracowywanie codziennych, czasem bolesnych, zabawnych lub zaskakujących zdarzeń w malarstwie pozwalało jej oswoić uczucia i przyglądać się sobie samej. Obraz “Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości” jest rodzajem autoportretu – przedstawia artystkę podczas rozmowy ze znajomym po zakończonej pracy (Nadolle jest nauczycielką plastyki). Cytat odnosi się do możliwości, jakie daje mieszkanie w Warszawie.

Artystka traktuje swoje malarstwo utylitarnie: niewielkie obrazy stanowią rodzaj wizualnego pamiętnika, w którym artystka przepracowuje mniej lub bardziej szczęśliwą codzienność. Jej prace opowiadają o życiu młodej kobiety w Warszawie. W zależności od okresu, w którym powstawały, dotyczą trudności w nawiązywaniu relacji, bolesnych aspektów dorastania czy humorystycznych zdarzeń z życia malarki.

Marta Nadolle (ur. 1989)

Praca eksponowana była podczas spotkania charytatywnego Fundacji Muzeum Warszawy i Muzeum Warszawy pod Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2014 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Jej głównym medium jest malarstwo. Mieszka i pracuje w Warszawie.hasłem „Prywatka dla Znajomych”. Obecnie jest dostępna dla zwiedzających Muzeum w Gabinecie Syren.

Wybrane wystawy indywidualne:

  • Wyślę mu nudesa, Galeria Dobro, Olsztyn, 2021,
  • Droga do szczęścia, Fundacja Razem Pamoja, Kraków, 2021,
  • Nie szukam przygód, LETO, Warszawa, 2019.

Zakup sfinansowany przez Fundację Muzeum Warszawy dzięki wsparciu domu mediowego Media People.

Newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.