PL  EN  FR

wydarzenia

SZTUKA WSPIERANIA – odsłona 2

TSC SP. Z O.O. W ROLI MECENASA KOLEKCJI SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ MUZEUM WARSZAWY

Dzięki darowiźnie spółki TSC sp. z o.o. przekazanej Fundacji Muzeum Warszawy, pozyskaliśmy do kolekcji Muzeum Warszawy pracę Witka Orskiego Smutna rzeka, księżyc po niej pływa.

W zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się wiele rozmaitych wersji wizerunku Syren, jednak praca ta jest znaczącym uzupełnieniem kolekcji o współczesny kontekst. Oprócz istotnych nawiązań do warszawskich historii praca wpisuje się również doskonale w praktyki artystyczne Orskiego, który zazwyczaj do tworzenia swoich projektów wykorzystuje nowoczesne techniki projektowania graficznego i chętnie eksperymentuje z możliwościami druku, by zwodzić swoich wzrok swoich widzów tak, jak robili to surrealiści.

Smutna rzeka, księżyc po niej pływa
Witek Orski; 2017/2022
folia soczewkowa, dibond, papier
montaż cyfrowy trzech fotografii analogowych, druk soczewkowy 3D

Tytuł pracy zaczerpnięty został z piosenki Krystyny Krahelskiej, która w 1937 roku pozowała do najsłynniejszego pomnika Syrenki Warszawskiej, rzeźbionego przez uznaną, znakomitą Ludwikę Nitschową. Krystyna Krahelska był harcerką, poetką, autorką piosenek. Podczas Powstania Warszawskiego pełniła funkcję sanitariuszki, zginęła drugiego dnia trwania Powstania.

W pracy “Smutna rzeka, księżyc po niej pływa” wizerunek Krystyny Krahelskiej został przez Orskiego odrealniony poprzez użycie nowoczesnych technik druku fotografii. Specjalny druk soczewkowy, wykorzystany do wykonania tej pracy sprawił, że w zależności od kąta patrzenia (podobnie jak na modnych kilka lat temu pocztówkach) widzimy wyrzeźbioną twarz Krahelskiej – Syreny lub taflę wody. Dokonana przez Orskiego transformacja upoetycznia tę pracę i łączy trzy opowieści odwołujące się do różnych warszawskich mitów – związanych z Powstaniem Warszawskim, Wisłą i postacią Syreny.

Smutna rzeka, księżyc po niej pływa Witek Orski; 2017/2022 folia soczewkowa, dibond, papier montaż cyfrowy trzech fotografii analogowych, druk soczewkowy 3 D

Witek Orski (ur.1986) Doktorant w Instytucie Filozofii UW oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP. Jego praktyka artystyczna to przede wszystkim fotografia post-konceptualna. Wybrane wystawy indywidualne: „Wulgarne” oraz „Ćwiecenie” w galerii Czułość w Warszawie, “Fałda” w BWA w Zielonej Górze i “Dziury w Ziemi” w Galerii Arsenał w Białymstoku, a także grupowych: w Tokio, Paryżu, Berlinie, Budapeszcie i Bratysławie oraz w Polsce: m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

fot.Tomasz Kaczor

Praca eksponowana była podczas spotkania charytatywnego Fundacji Muzeum Warszawy i Muzeum Warszawy pod hasłem „Prywatka dla Znajomych”. Obecnie jest dostępna dla zwiedzających Muzeum w Gabinecie Syren.

Od lewej: Karolina Ziębińska-Lewandowska Dyrektorka Muzeum Warszawy, Adriana  Stempkowska Prezes  TSC sp. z o.o, Anna Chodzeń Przewodnicząca Rady Fundacji Muzeum Warszawy

Zakup sfinansowany przez TSC sp. z o.o. za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy

Newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera.