o muzeum warszawy

Muzeum serca Warszawy

Muzeum Warszawy jest miejską instytucją kultury pielęgnującą pamięć tego niezwykłego miasta, jego mieszkańców i mieszkanek. W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 300 tysięcy eksponatów. Znaczna ich część to dary serca – osobiste przedmioty przekazane po wojnie przez mieszkańców stolicy.
Pragnęli oni w ten sposób uczestniczyć w upamiętnieniu miasta i zachowaniu ciągłości jego historii. Muzeum ma siedzibę w samym sercu stolicy, na Rynku Starego Miasta, miejscu symbolizującym odrodzenie Warszawy po tragicznych latach II wojny światowej.

Jesteśmy otwarci na spotkanie różnych środowisk, perspektyw, idei. Poprzez organizację wystaw i programy edukacyjne promujemy najważniejsze kompetencje społeczne: tolerancję, współdziałanie, twórczość.
Prowadzimy działalność naukową, której efektem są specjalistyczne badania i opracowania. Realizujemy program edukacyjny dla wszystkich chcących zrozumieć Warszawę.

Publikujemy książki o tematyce warszawskiej, od historycznych opracowań po literaturę piękną. W naszych dziewięciu oddziałach o różnorodnym profilu dbamy o rozwój lokalnych społeczności, angażując je w nasze działania.
Dzięki wsparciu środków unijnych i funduszy norweskich w ciągu ostatnich lat Muzeum Warszawy przeszło spektakularną przemianę i zaprasza do atrakcyjnej przestrzeni publicznej w siedzibie głównej i oddziałach: Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Miejscu Pamięci – Palmirach, Korczakianum, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Ordynariatu Polowego, Barbakanie. Te miejsca można wynająć na potrzeby konferencji i różnego rodzaju eventów.

Muzeum Warszawy