nasze dokonania

Fot. Piotr Leczkowski

14 września

Sztuka Wspierania - odsłona 8

Firma INTER EUROPOL ponownie w roli mecenasa kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

Prezentujemy kolejny obraz Doroty Podlaskiej z cyklu „Ta ostatnia niedziela” (2011), tym razem „Bar Toan Pho”, który trafił do Muzeum Warszawy dzięki darowiźnie firmy Inter Europol. 

 

Prace z cyklu Ta ostatnia niedziela należą do nie- licznych prac artystycznych odnoszących się bezpośrednio do prawobrzeżnych wątków historyczno-społecznych. Wprowadzają w pole widzenia społeczność mniejszościową, a jednocześnie bardzo ważną dla Warszawy.

10 września

Sztuka Wspierania - odsłona 7

Firma INTER EUROPOL ponownie w roli mecenasa kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

Dzięki darowiźnie firmy Inter Europol do kolekcji muzealnej trafiły aż 4 prace Doroty Podlaskiej z cyklu „Ta ostatnia niedziela” (2011). Dziś prezentujemy jedną z nich „Bar Nam Saigon”.

 

Cykl Ta ostatnia niedziela powstał w 2011 roku z tęsknoty i melancholii po zlikwidowanym targowisku wietnamskim położonym na błoniach w pobliżu Stadionu X-lecia. Artystka udokumentowała to wielokulturowe miejsce w sercu Warszawy, miejsce intrygujące, egzotyczne, wyróżniające się na tle monotonnej etnicznie polskiej populacji.

24 sierpnia

Sztuka Wspierania - odsłona 6

Firma CHODZEŃ ponownie w roli mecenasa kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

Prezentujemy kolejną pracę Anny Libery zakupioną dzięki darowiźnie firmy Chodzeń – dealera samochodów marek Toyota, Lexus i Maserati, pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy – „Awa wscho” z cyklu obrazów „Strasznie nam się tu podoba!”

 

Artystka podejmuje twórczy dialog z modernistyczną architekturą. Pokazuje jak funkcjonuje we współczesnym kontekście z uwzględnieniem przemian budynku jakie zaszły na przestrzeni lat. Przede wszystkim jednak podkreśla walory funkcjonalne i estetyczne jak detale architektoniczne. „Awa wscho” prezentuje część fasady od strony ulicy Kijowskiej, z fragmentem neonu (tytułowa „AWA WSCHO”), po modernizacji budynku w 2012 roku.

18 sierpnia

Sztuka Wspierania - odsłona 5

Firma INTER EUROPOL w roli mecenasa kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

Dzięki darowiźnie firmy InterEuropol, pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy udało się wzbogacić naszą kolekcję pracami Wiktora Dyndo, między innymi pracą „Breaking News 2”.

 

Obraz „Breaking News 2” przedstawia modernistyczne wnętrze warszawskiego budynku Sejmu, który artysta zestawił z pojawiającym się w mediach napisem breaking news. Na obrazie, wbrew tytułowi, nie widzimy nic wstrząsającego. Jednak miejsce, w którym zatrzymano kadr, sugeruje skomplikowane, polityczne scenariusze.

17 sierpnia

Sztuka Wspierania - odsłona 4

Firma CHODZEŃ w roli mecenasa kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

Dzięki darowiźnie firmy Chodzeń – dealera samochodów marek Toyota, Lexus i Maserati, pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy pod koniec ubiegłego roku kolekcja Muzeum Warszawy została wzbogacona pracami Anny Libery. Dziś prezentujemy jedną z nich „Blok – Mister 62”.

 

Artystka podejmuje szeroki zakres tematów, lecz jednym z najważniejszych jest Warszawa w kontekście dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego modernizmu oraz infrastruktura. W swoich obrazach podejmuje dialog z modernistycznymi realizacjami stolicy, zarówno architekturą, jak i detalem architektonicznym. Cykl obrazów „Strasznie nam się tu podoba!” Anna Libera zrealizowała z inspiracji konkursem Mister Warszawy.

13 marca

Sztuka Wspierania - odsłona 3

Dom mediowy MEDIA PEOPLE w roli mecenasa kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy

Dzięki darowiźnie domu mediowego Media People pozyskanej za pośrednictwem Fundacji Muzeum Warszawy do kolekcji Muzeum Warszawy trafiła druga praca artystki Marty Nadolle „Tęsknię, ale mieszkam tu bo są możliwości”.

 

Obraz jest rodzajem autoportretu – przedstawia artystkę podczas rozmowy ze znajomym po zakończonej pracy (Nadolle jest nauczycielką plastyki). Cytat odnosi się do możliwości, jakie daje mieszkanie w Warszawie.

13 marca

Sztuka Wspierania - odsłona 2

TSC SP. Z O.O. w roli mecenasa kolekcji sztuki wspólczesnej muzeum warszawy

Dzięki darowiźnie spółki TSC sp. z o.o. przekazanej Fundacji Muzeum Warszawy, pozyskaliśmy do kolekcji Muzeum Warszawy pracę Witka Orskiego “Smutna rzeka, księżyc po niej pływa”.

 

W zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się wiele rozmaitych wersji wizerunku Syren, jednak praca ta jest znaczącym uzupełnieniem kolekcji o współczesny kontekst. Oprócz istotnych nawiązań do warszawskich historii praca wpisuje się również doskonale w praktyki artystyczne Orskiego, który zazwyczaj do tworzenia swoich projektów wykorzystuje nowoczesne techniki projektowania graficznego i chętnie eksperymentuje z możliwościami druku, by zwodzić swoich wzrok swoich widzów tak, jak robili to surrealiści.

7 lutego

Sztuka Wspierania - odsłona 1

Fundacja Muzeum Warszawy współtworzy współczesne oblicze kolekcji Muzeum warszawy

Dzięki wsparciu Darczyńców Fundacji Muzeum Warszawy  mogliśmy sfinansować zakup kilkunastu obiektów do kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

 

Jako pierwsza dołączyła do kolekcji Muzeum Warszawy praca Pauliny Włostowskiej “Dookoła świata”, którą już od stycznia 2023 można oglądać w siedzibie głównej Muzeum przy Rynku Starego Miasta. Obraz prezentowany jest w ramach cyklu „Sztuka wspierania” realizowanego wspólnie z Fundacją Muzeum Warszawy.

2 czerwca

Cykl spacerów rodzinnych Poznaj z nami Warszawę

Wsparliśmy finansowo Program dla rodzin uchodźczych, które znalazły się w nowej, niełatwej sytuacji życiowej. Podczas siedmiu spotkań organizowanych w oddziałach Muzeum Warszawy odbywały się warsztaty oraz konsultacje prawne, edukacyjne, psychologiczne dla rodzin ukraińskich, nastawione na wspólne odkrywanie kultur i zwyczajów. Podczas spacerów po Warszawie, omawialiśmy w języku ukraińskim praktyczne aspekty poruszania się po mieście.

Fot. Tomasz Kaczor

19 maja

Oprowadzanie po wystawie Grażyny Hase

Gdzie sukienek sześć

Wystawa Grażyna Hase Zawsze w modzie w Muzeum Warszawy, cieszy się ogromnym powodzeniem. Nasza naczelna polska projektantka mody w powojennych latach jak nikt inny potrafiła wyczarować “coś z niczego”, dzięki temu z wdziękiem ukrywała niedostatki materiałów, między innymi dżinsu. Goście, którzy pojawili się na wernisażu i późniejszym oprowadzaniu zorganizowanym przez Fundację mogli zobaczyć na czym polegał legendarny “Kozak look” ubrania z kolekcji militarnej i zajrzeć za kulisty sesji mody w czasach PRL-u, bo przecież Hase zanim została projektantką była wziętą modelką. Wśród zwiedzających wystawy dziennikarek, influencerek i przedstawicieli kultury i sztuki na wernisażu pojawiły się zaproszone przez Fundację Joanna Klimas i Kasia Sokołowska. Popołudnie z modą zakończyliśmy delektując się winem i rozmawiając o sztuce.

3 lipca

Warsztaty z Vava Dudu

 

Pracowała z Bjork, Lady Gaga, Ebony Bones i Peaches wspól projektując ich stroje sceniczne. Vava Dudu to legenda paryskiej sceny awangardowej. Dorastała w Paryżu na początku lat siedemdziesiątych, a jej rodzice pochodzili z Martyniki. Szybko zyskała uznanie w świecie mody, kiedy w 1997 wstąpiła do atelier Jeana Paula Gaultiera. Pięć lat później jako członkini neo-punkowego zespołu La Chatte, swoją sztukę zaczęła wzbogacać muzyką i poezją, którą sama tworzy. W jej bardzo osobistym postkubistycznym podejściu do rysunku widać energię Jeana-Michela Basquiata, tyle, że symbole dążą do rozprzestrzenienia się na wszystkich możliwych powierzchniach, z jej własną twarzą włącznie. Prace Vavy były prezentowane na na wystawach zbiorowych i performansach w paryskich Palais de Tokyo, oraz Le Confort Moderne, a także belgijskiej galerii Komplot.

 

Fundacja Muzeum Warszawy zebrała pieniądze, dzięki którym artystka przyleciała do Polski. W warsztatach zorganizowanych przez Gunia Nowik Gallery, Fundację MW i Instytut Francuski w Muzeum Warszawy wzięli udział młodzi ludzie z Polski i Ukrainy.