nasze dokonania

Fot. Piotr Leczkowski

13 marca

Sztuka Wspierania - odsłona 2

TSC SP. Z O.O. w roli mecenasa kolekcji sztuki wspólczesnej muzeum warszawy

Dzięki darowiźnie spółki TSC sp. z o.o. przekazanej Fundacji Muzeum Warszawy, pozyskaliśmy do kolekcji Muzeum Warszawy pracę Witka Orskiego Smutna rzeka, księżyc po niej pływa.

 

W zbiorach Muzeum Warszawy znajduje się wiele rozmaitych wersji wizerunku Syren, jednak praca ta jest znaczącym uzupełnieniem kolekcji o współczesny kontekst. Oprócz istotnych nawiązań do warszawskich historii praca wpisuje się również doskonale w praktyki artystyczne Orskiego, który zazwyczaj do tworzenia swoich projektów wykorzystuje nowoczesne techniki projektowania graficznego i chętnie eksperymentuje z możliwościami druku, by zwodzić swoich wzrok swoich widzów tak, jak robili to surrealiści.

 

7 lutego

Sztuka Wspierania - odsłona 1

Fundacja Muzeum Warszawy współtworzy współczesne oblicze kolekcji Muzeum warszawy

Dzięki wsparciu Darczyńców Fundacji Muzeum Warszawy  mogliśmy sfinansować zakup kilkunastu obiektów do kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.

 

Jako pierwsza dołączyła do kolekcji Muzeum Warszawy praca Pauliny Włostowskiej Dookoła świata, którą już od stycznia 2023 można oglądać w siedzibie głównej Muzeum przy Rynku Starego Miasta. Obraz prezentowany jest w ramach cyklu „Sztuka wspierania” realizowanego wspólnie z Fundacją Muzeum Warszawy.

 

5 lipca

Joanna Czech w Muzeum Warszawy

Choć do jej gabinetu przychodzą Jennifer Aniston, Cate Blanchett, Kim Kardashian i Anna Wintour, Joanna Czech nie lubi określenia „kosmetyczka gwiazd”. Każdą klientkę traktuje na równi. Niewielu wie, że Joanna kiedy odwiedza Polskę zawsze zatrzymuje się na Starym Mieście, nieopodal Muzeum Warszawy. W lipcu przyjechała, żeby opowiedzieć dziennikarzom o swojej linii kosmetyków The Kit, odwiedziła też Muzeum Warszawy ze swoimi współpracownikami i rodziną. Bardzo zainteresowała ją historia warszawskich wieżowców. Z uwagą oglądała też stroje wieczorowe na wystawie Rzeczy Warszawskie.

2 czerwca

Cykl spacerów rodzinnych Poznaj z nami Warszawę

Wsparliśmy finansowo Program dla rodzin uchodźczych, które znalazły się w nowej, niełatwej sytuacji życiowej. Podczas siedmiu spotkań organizowanych w oddziałach Muzeum Warszawy odbywały się warsztaty oraz konsultacje prawne, edukacyjne, psychologiczne dla rodzin ukraińskich, nastawione na wspólne odkrywanie kultur i zwyczajów. Podczas spacerów po Warszawie, omawialiśmy w języku ukraińskim praktyczne aspekty poruszania się po mieście.

Fot. Tomasz Kaczor

19 maja

Oprowadzanie po wystawie Grażyny Hase

Gdzie sukienek sześć

Wystawa Grażyna Hase Zawsze w modzie w Muzeum Warszawy, cieszy się ogromnym powodzeniem. Nasza naczelna polska projektantka mody w powojennych latach jak nikt inny potrafiła wyczarować “coś z niczego”, dzięki temu z wdziękiem ukrywała niedostatki materiałów, między innymi dżinsu. Goście, którzy pojawili się na wernisażu i późniejszym oprowadzaniu zorganizowanym przez Fundację mogli zobaczyć na czym polegał legendarny “Kozak look” ubrania z kolekcji militarnej i zajrzeć za kulisty sesji mody w czasach PRL-u, bo przecież Hase zanim została projektantką była wziętą modelką. Wśród zwiedzających wystawy dziennikarek, influencerek i przedstawicieli kultury i sztuki na wernisażu pojawiły się zaproszone przez Fundację Joanna Klimas i Kasia Sokołowska. Popołudnie z modą zakończyliśmy delektując się winem i rozmawiając o sztuce.

7 czerwca

Oprowadzanie ekspatów po wystawie Rzeczy warszawskie

Dyskretny urok dyplomacji

Na zaproszenie Moniki Hallgren gościliśmy w Muzeum Warszawy dyplomatów, przedstawicieli sztuki, biznesu, między innymi vice ambasadora Szwajcarii Matthiasa Dettlinga, Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora i Ambasadora Japonii Akio Miyajimę.

Ekscytującą wędrówkę, która zaczęła się wypełnionych skarbami piwnicach, poprowadzono w języku angielskim. Goście z zainteresowaniem oglądali najstarszy zachowany sufit i zadawali mnóstwo pytań oglądając artefakty zgromadzone muzealnych “gabinetach” wchodzących w skład wystawy stałej. Zafascynowani opowieściami o Warszawie, długo jeszcze to czyli dyskusje przy lampce wina, w Świetliku, z którego rozciąga się pyszny widok na Stare Miasto.

3 lipca

Warsztaty z Vava Dudu

 

Pracowała z Bjork, Lady Gaga, Ebony Bones i Peaches wspól projektując ich stroje sceniczne. Vava Dudu to legenda paryskiej sceny awangardowej. Dorastała w Paryżu na początku lat siedemdziesiątych, a jej rodzice pochodzili z Martyniki. Szybko zyskała uznanie w świecie mody, kiedy w 1997 wstąpiła do atelier Jeana Paula Gaultiera. Pięć lat później jako członkini neo-punkowego zespołu La Chatte, swoją sztukę zaczęła wzbogacać muzyką i poezją, którą sama tworzy. W jej bardzo osobistym postkubistycznym podejściu do rysunku widać energię Jeana-Michela Basquiata, tyle, że symbole dążą do rozprzestrzenienia się na wszystkich możliwych powierzchniach, z jej własną twarzą włącznie. Prace Vavy były prezentowane na na wystawach zbiorowych i performansach w paryskich Palais de Tokyo, oraz Le Confort Moderne, a także belgijskiej galerii Komplot. Fundacja Muzeum Warszawy zebrała pieniądze, dzięki którym artystka przyleciała do Polski. W warsztatach zorganizowanych przez Gunia Nowik Gallery, Fundację MW i Instytut Francuski w Muzeum Warszawy wzięli udział młodzi ludzie z Polski i Ukrainy.